top of page
Progeny

THE NEXT

GENERATION

CONTRIBUTER
16.1HH | BAY | 2010
2024 SERVICE FEE $18,000
plus gst LFG

PROGENY

CONTRIBUTER: Champion Miler in Australia 2014-15, 8 wins- 1 at 2 from 1400m to 2000m, BP109,264 A$988,700. ATC Ranvet S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, MRC David Jones Cup., Gr.3, Royal Ascot Wolverton H., L, Kempton Magnolia S., L, 3d VTC McKinnon S., Gr.1 His eldest are 5 year-olds.
Sire of 138 runners, 94 winners, 9 stakes winners (6.5%), 22 stakes performers (16%)

 

SIRE'S LEADING PROGENY

CAMPIONESSA (17f, Bella Carolina, O'Reilly) 11 wins 1215-2500m, 1st Zabeel Classic, Gr.1., 1st Sir Peter Young St., Gr.2., 1st Rich Hill Mile, Gr.2., 1st Auckland Thoroughbred Breeders St., Gr.2., 1st Cal Izusu Sr, Gr.2., 1st CJC Metropolitan Trophy, Lst, 2nd WRC Herbie Dyke Stakes, Gr.1., 2nd ARC Bonecrusher Stakes, Gr.1. 2nd CJC Sothys Spring Classic., Lst
LION'S ROAR (17g, Minnaleo. Black Minnaloushe) 5
 wins 1200-2000m, 1st Randwick Guineas, Gr.1. 1st AJC Summer Cup, Gr.3. 2d Spring Champion Stakes, Gr.1, 2d AJC Derby Gr.1, 4th Rosehill Guineas, Gr.1,
SNOW PATROL (20c, O'Rocker, O'Reilly) 2 wins 1300-1400m, 1st MRC Autumn St. Gr.2. 
LLANACORD (17f, L'Accord. Golan) 2
 winfrom 2040-2100m 1st Hawkes Bay Lowland Stakes, Gr.2. 2d New Zealand Oaks, Gr.1
CONTRIBUTE (17f, Contrada, O'Reilly) 5 wins 1400-1820m 1st Taranaki RC Taranaki Cup,
Gr.3
MARIA FARINA (17f, La Vitesse, Darci Brahma) 6
 wins 1050-1300m 1st WRC Lightning Handicap, Lst. 1st CJC Stewards S, Lst.
ELIZABETH ROSE (17f, Scarlett Queen, Fasliyev) 5
 wins 1600-2000m, 1st CJC Sothys Spring Classic., Lst
SHE'S A CON
 (19f, Rocks For Me. Fastnet Rock) 2 wins from 1600-2000m 1st CJC Warstep Stakes, Lst.
FAMILY TIES (19f, Glamazon. Pins) 2 wins from 1300-1800m 1st Oaks Prelude, Lst.
Harlow Mist (19f, Sila Jasak, Cullen) 3
 wins from 1400-1600m 3rd VRC Wakefield St, Gr.2.
Premise (19f, Sharp Proposition, Guillotine) 2 wins 1600-1900m, 3rd ATC Australian Oaks, Gr.1. 3rd ATC Adrian Know St, Gr.3.
On The Prowl (18f, Suzie The Cat, O'Reilly) 4 wins 1400-1600m, 2nd Rotorua Stakes, Gr.3

Oneira (20f, Sometyne, Thorn Park) 2 wins at 1200m, 3rd Hawke's Bay Gold Trail Stakes Gr.3
Follow Your Dreams (18c, Dare to Dream, O'Reilly) 5
 wins at 800-1600m, 1st CJC Nobby Bussell Memorial 2YO Stakes, 1st CJC NZB Airfreight Pearl Series 2yo Stakes, 2d CJC Welcome S., Lst 
I'mintowin (19c, Beguile, Castledale) 2 wins at 1200m, 3rd ATR Bonecrusher St, Gr.3, 4th ATR Uncle Remus St. L.
Tevere (17f, Italian Princess, Bertolini)
6 wins 1400-1600m, 2nd WTR J Swap Sprint H, Gr.3
Soprano Supreme (17f, Falsetto, Zabeel) 4
 wins 1600-2400m, 3rd MRC Wanganui Cup, Gr.3
Miss Dixie (17f, Phoebe Snow, No Excuse Needed) 2 wins from 1200-1400m 3rd Wanganui Guineas, Lst
Lily's Lady (17f, Bohemian Lily, O'Reilly) winner at 1300m, 2d AJC Royal S., Gr.2
Silverina 
(18f, Sloane Street, Makfi) 2 wins from 1200-1300m 3rd WRC Cal Izusu St, Gr.2
Dancing Dream (20f, Karrioka, O'Reilly) 2nd Whangerai RC Northalnd Breeders Stakes, Gr.3
Master Marko (18g, Miss Haydn, Exceed & Excel) 3 wins at 1600-2060m,3d Otago RC Dunedin Guineas., Lst

Aramis (18g, Bella Carolina, O'Reilly) 3 wins at 1300-1600m 1st GRC Graftion Guineas 3YO
Snowalot (17g, Snowdownia, Peintre Celebre)
3 wins at 1200m, 1st HKJC Shek Kip Mei H., HKJC Daejeon H., HKJC Canmake Tokyo H
Party Warrior (17g, Bonnie Tyler, Darci Brahma) 
2 wins at 1200m, 1st HKJC Kowloon H., HKJC Kyoto H., 2nd HKJC Kowloon Tsai
Dhakuri (17g, Nanda Kot, Encosta De Lago) 5 wins at 1800m-1850m
Glorified (17f, Teresa, Darshaan) 
5 wins from 1550-2200m
Aris Aris (18f, Irish Encore, O'Reilly) 4 wins at 1100m-1360m
Donatrice (17f, Maidjeu, Montjeu) 
4 wins at 1600-2100m
Benefactor (19f Miss Bondi, O'Reilly) 
3 wins at 1600m

Benefactress (17f, Sister Veronica, Magic of Sydney) 4 wins from 1600-1720m
Kaituku (17g, In A Frenzy, Keeper) 3 wins from 1700-2470m
Tenzing (18g, Mizen Peak, Fastnet Rock) 
3 wins at 1400-1600m
Devoted (17g, Mapmaker, Volksraad)
3 wins from 
1600-2100m
Domingo (19g, Falsetto, Zabeel
2 wins from 2000-2100m

Night'n'Vegas (17f, Tina, Danasinga) 2 wins from 1400-1550m
Bondurant (17c, Off and On, Cape Cross) 8 wins from 1425-2215m
Jamcra (17g, Meghan's Tough Love, Rahy)
5 wins from
 1400-1950m
Quiet Michael (17g, Mojave Aster, Zabeel) 
2 wins from 1300-1800m
Air of Alsace (17g, Dance of the Seas, Sindaar)
3 wins from 1200-1350m
Lake Kastoria (17f, Perfect Katch, Perfectly Ready) 
2 wins from 1100-1300m
Participator (18c, Ali Spur, More Than Ready) 4 wins at 1200m
Signor Fangio (17g, Miss Haydn, Exceed & Excel) 3 wins at 1100-1200m
Bad Influence (17f, Shades of Silk, Thunder Gulch) 2 wins at
 1400-1650m
Brynner (18g, Toastofbroadway, Theactrical) 
2 wins at 1600m
Night'n'Vegas (17f, Tina, Danasinga) 
2 wins at 1400-1550m
Jeronimos (17c, Viana, Volksraad) 3 wins at 1200-2150m
Hard Questions (18g, Currahmore Girl, Duke of Marmalade) 3 wins at 1400m
Tribute King (17g, Hill of Hope, Danehill) 3 wins at 1400-1600m
Almsgiver (17g, Dosh, Danske) 3 wins at 1600-1850m
Mista Razzledazzle (17g, Grandissima, Savabeel) 2 wins at 1100m
Keen Contributer (17f, Shezenthusiatic, Mastercraftsmen) 2 wins at 1300-1400m
Salassi (18g, Aosta, Testa ROssa) 2 wins 1600-2500m
Absolute Radiance (18g, Dazzling Heights, Zabeel) 2 wins at 1600-1800m
Golden Sprint (17g, Got The Snitz, Snitzel) 4 wins 1200-1400m

Bequester (17g Prime Time, Gilded Time) 2 wins at 2200m
City Gold Master (18g Glamazon, Pins) 
2 wins at 1500-1800m
Scouser (20f, Thorn Star, Thorn Park) 
winner
at 1400m
Fire Tribe (20f, Stellafire, Testa Rossa) 
winner at 1200m

bottom of page